Wish Upon | Bi Dünya Film izle

Wish Upon


wish-upon

Wish Upon, Barbara Marshall’ın yazdığı ve Joey King, Ki Hong Lee, Sydney Park, Elisabeth Rohm ve Ryan Phillippe’in rol aldığı, John R. Leonetti’nin yönettiği, 2017 doğaüstü bir korku filmi. Film, isteyen herkese yakın birisini öldüren ancak sihirli bir kutu bulan genç bir kızın peşinden gidiyor.

Broad Green Pictures ve Orion Pictures tarafından 14 Temmuz 2017’de tiyatrolarda gösterime giren film, eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler aldı ve dünya çapında 20 milyon dolar hasılat elde etti.

12 sene evvel annesinin intihar edişine tanıklık eden Clare Shannon artık 17 yaşında genç bir kız olmuştur fakat biraz problemli bir kızdır. Okul hayatında sürekli zorbalığa maruz kalmıştır ve evde ise dengesiz bir baba Clare’i sürekli zor duruma düşürmektedir. Bir gün babası elinde eski bir müzik kutusuyla eve gelir ve Clare’in hayatı bu kutuyla birlikte tamamen değişecektir. Müzik kutusu ne olursa olsun tam 7 dileği gerçekleştirmeyi vaad etmektedir. Clare başta bu duruma pek sıcak bakmasa da, dilek dilemeye başlayınca hayatı hızlı bir şekilde değişmeye başlar fakat aradan çok zaman geçmeden, her dileğinden sonra sevdiği insanların öldüğünü fark eder.

17 yaşındaki Clare Shannon, annesinin intiharının anısı yüzünden dönüyor. Dalışları bir hobi olarak çöpe atan eski bir müzisyen ve kompulsif bekçisi olan babası Jonathan bir Çin müzik kutusu buluyor ve bir hediye olarak ona hediye ediyor. Clare kutudaki sayısız kitabeden birisini “Yedi Dua” olarak çözer ve Darcie, işkencecisi ve okul zorbalığını Darcie’nin “çürümesi” için nazik bir şekilde istemektedir ve bu noktada Darcie nekrotizan fasiit geliştirir ve YBÜ’ye kabul edilir. Aynı gün, Clare’in köpek Max, sıçanlar tarafından canlı canlı olarak yenmesinin ardından evinin tarama alanında ölür. Clare, kutunun dilediğini fark eder, ancak isteklerinin sonuçlarla sonuçlandığını fark etmez.

Clare, Paul adındaki popüler bir çocuğun ona aşık olmasını diliyor. Sonuç olarak, zengin amcası ölür. Ölüm haberini duyduktan sonra Clare, oğlunun ve babasının iradede olmasını diliyor. Zengin olmaktan hoşlanır ve yeni servetini arkadaşları Meredith ve Haziran’la paylaşır. Görüldüğü gibi, akrabası Clare’e malikanesi de dahil olmak üzere her şeyi bırakıyor. Sonuç olarak, Clare’in dostça komşusu olan Bayan Deluca ölümcül bir kazaya maruz kalıyor. Clare, kutusunda tercüme edemediği yazıtlardan hâlâ rahatsız, sınıf arkadaşı Ryan Hui ve kuzeni Gina’nın yardımına başvuruyor. Kutunun yedi isteği vereceğini ve müzik bittiğinde “bir şey” ödeniyor. Eve dönüş yolunda, Clare babasının çöplük dalışını izliyor. Kızgın ve utanmış olarak, babasının utanç verici bir kaybeden çıkmasını dördüncü bir dilek tutuyor. Jonathan’ın hemen bir kişilik değişikliği var. Kısa süre sonra, Gina “Müzik bittiğinde kan fiyatı ödendi” ifadesinin anlamını çözdü. Ryan uyarıda bulununca gezdiğinde ölür ve kafasını bir heykel üzerine sürülür. Ryan cesedini bulur ve Clare’e müzik kutusundan dileklerini vermesini söyler ve reddeder.

Clare beşinci dileğini popüler biri haline getiriyor. Okuldaki herkes ona dikkat ediyor, ancak Clare kendini mutlu buluyor ve arkadaşlarıyla olan ilişkisini kaybetmeyi buluyor. Ryan’ın söylediğine tam olarak inandıktan sonra Clare, müzik kutusunu çöpe atmak için onu konuşmaya çalışan Meredith ve Haziran’a danışıyor. İsteksiz olduğu konusunda isteksiz davranıyor, öyle yaparsa bütün istekleri geri gelecektir. O gece, hepsi bir okul şenlik ateşi ve çöpçü avına giderler. Clare, Paul’un onu takip ettiğini fark eder. Dehşete düştükten sonra, onunla o anda ayrılır. Beşinci dileğinin sonucu ortaya çıkmaya başlar ve bir yangın boğa onu neredeyse ezerince Haziran’ı neredeyse ölür, ancak Meredith zamanında kendisini emniyet altına alabilir. Üçü Meredith’in keşfetmek için ikiden ayrılmaya karar verdikleri bir otelin lobisinde takılıyorlar. Asansörü kullanıyor ve kablo takılıyorken öldürülüyor.

Clare, odanın deliklerindeki müzik kutusunu gizler. Ryan, ona yediinci dilekten sonra müzik kutusunun sahibinin ruhunu talep edeceğini söyleyen kutudaki diğer yazıtları kaçırdığını ortaya koyuyor. Kutuyu yok etmek için birkaç denemeden sonra, Clare’nin dileklerini geri çevirerek yok oluyor. Popülaritesi ve dilediği her şeyi kaybeder. Clare, Haziran’ın kutuyu çaldığını ve onu çaldığını keşfeder, Clare, annesinin hiç intihar etmemiş olmasını dilemek için onun altıncı dilekini kullanır. Doğum gününde, Clare’in annesi iki genç kızla birlikte, hayatta ve iyi kapıda görünüyor. Clare, annesinin tablolarından kopar ve müzik kutusunun resmini görür. Annesinin müzik kutusunun önceki sahiplerinden biri olduğuna ve orijinal intiharına yol açmış olması gerektiği sonucuna vardı.

Aniden Clare, babasının bedelini ödeyeceğini fark eder. Onu kurtaramadan önce öldürüldü. Clare, babasının kutuyu bulmasından önce son ve yedinci aralarından zaman geçirmeyi istiyor. Clare aniden uyanık bir şekilde onu köpeği Max’e bağlar. Hayatta ve yaşayan Meredith’i arar ve müzik kutusunun gizlice alınması ve babasının bulmasını önlemek amacıyla çöp kutusuna dalış yapmak için babası Jonathan’a katılır. Daha sonra Ryan’ı kutuyu gömmeye çağırıyor. Clare her şeyin iyi olduğuna inanıyor, ancak Darcie’nin kazayla onun üzerinden kaçtıklarında öldürüldü. Müzik kutusu, Clare’nin ölümünden sonra duyulabilir; bu, yedinci kez geri vites değiştirme isteğinin kendi ölümüyle dengeleneceğini belirtir.

Orta derecede kredili bir sahnede Ryan müzik kutusunu gömmeye hazırlanır, ancak kitabeden ilginç hale gelir ve düşünmeye başlar.

Yorumlar